W Polsce coraz więcej gospodarstw domowych wykorzystuje gaz ziemny do ogrzewania. Inni używają tego źródła energii do gotowania i/lub ciepłej wody. Jeśli tak jest w Twoim przypadku i uważasz, że Twoje rachunki za gaz są zbyt wysokie, oto jak je obniżyć!
Zużywaj mniej gazu w życiu codziennym
Aby obniżyć rachunki za energię, należy zmniejszyć zużycie gazu. A to oznacza zmianę złych nawyków poprzez codzienne przyswajanie nowych odruchów.
Ogrzewanie, najdroższy obszar
Ogrzewanie jest główną przyczyną wysokich kosztów rachunków za energię. Średnio stanowi on 50% kosztów. Nie ma więc żadnej tajemnicy: aby płacić mniej, trzeba zwracać uwagę na swoją konsumpcję. Aby zmniejszyć zużycie energii, należy upewnić się, że system grzewczy działa prawidłowo, aby zapewnić jego wydajność energetyczną. Aby to zrobić, możesz skorzystać z poniższych wskazówek:
1. Jeśli chodzi o grzejniki:
- Nie należy ich przykrywać;
- Upewnij się, że nie dotykają ich żadne meble: kontakt z nimi uniemożliwia dobrą dystrybucję ciepła w pomieszczeniu;
- Odkurzaj je co najmniej dwa razy w roku: zapewni to ich wydajność i zmniejszy ilość kurzu w powietrzu;
- Wybielaj je przynajmniej raz w roku, na początku zimy.
2. Obniżenie temperatury

Warto wiedzieć, że obniżenie temperatury termostatu tylko o 1 stopień daje oszczędność energii na poziomie 7%. Założenie swetra jest więc dobrą alternatywą, aby zapłacić mniej.
3. Ustawić temperaturę
Nie w każdym pomieszczeniu w domu musi panować taka sama temperatura. Na przykład, można ustawić temperaturę na 19°C w części dziennej, 21°C w łazience i 16°C w sypialni. Aby to zrobić, należy zainstalować zawór termostatyczny na każdym grzejniku i zrównoważyć obieg grzewczy.
4. Ciepło, jedynie gdy jesteś obecny
Kiedy jesteś poza domem, możesz obniżyć temperaturę w swoim domu i nadal mieć pewność, że po powrocie nie będzie Ci zimno. Aby połączyć oszczędność i komfort, należy zastosować regulator temperatury pokojowej z programem tygodniowym i godzinowym kotła. To zajmie kilka stopni off w nocy, co jest dobre dla jakości snu i portfela!
5. Zapewnienie komfortu cieplnego
Kontrola wilgotności w domu wpływa na odczucie ciepła. Aby mieszkać w zdrowym domu, codziennie rano wietrz go przez pięć minut. Pomoże to usunąć wilgoć powstałą w wyniku oddychania i różnych czynności domowych. Dzięki temu od 19°C przez cały dzień będziesz cieszyć się ciepłem.
Sterowana wentylacja mechaniczna (CMV) reguluje również wymianę powietrza w pomieszczeniach. Niektóre systemy CMV są inne: sterowanie wentylacją jest czasami dostosowane do poziomu wilgotności.
6. Zamknąć okiennice
Zamykanie okiennic lub zaciąganie zasłon jest również dobrym rozwiązaniem, aby zapobiec ucieczce ciepła zgromadzonego w ciągu dnia. Jeśli tego nie zrobisz, stracisz od 15% do 50% energii, w zależności od rodzaju szyb i powierzchni drzwi i okien.
7. Wybierz energooszczędny system ogrzewania

Dzisiejsze nowoczesne kotły na gaz ziemny mają kilka zalet: są bezpieczniejsze, bardziej ekonomiczne i bardziej przyjazne dla środowiska niż w przeszłości.
Co ciekawe, gaz ziemny emituje mniej zanieczyszczeń niż inne paliwa kopalne: 41% mniej CO2 niż węgiel i 28% mniej niż ropa naftowa. Co więcej, jest to praktyczne do przyjęcia: nie ma potrzeby więcej miejsca do przechowywania. Nie ma potrzeby instalowania zbiornika, a kocioł zajmuje niewiele miejsca.
Jednak po 15 latach kotły na gaz ziemny są znacznie mniej wydajne: ich sprawność spada o około 33%.
Aby zagwarantować efektywność energetyczną Twojego domu, skonsultuj się z profesjonalistą, aby mógł on przeprowadzić diagnostykę termiczną. Wtedy będziesz wiedział, czy Twoja instalacja wymaga remontu czy wymiany. Należy również dowiedzieć się o różnych dostępnych systemach ogrzewania gazem ziemnym. Celem jest znalezienie takiego, który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom, zgodnie z Twoim domem i Twoimi nawykami konsumpcyjnymi.
Ponadto posiadanie domu z dobrą izolacją termiczną oznacza, że traci się mniej ciepła. Oznacza to, że można kupić mniejszy kocioł o mniejszej mocy. Co oznacza również, że taniej!
Zmniejsz zużycie ciepłej wody
Gaz ziemny pozwala na posiadanie ciepłej wody przez cały czas. Praktyczne, ale oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zmniejszyć swoje zużycie.
1. Wybieraj prysznice zamiast wanien. Nie tylko oszczędzają wodę, ale także energię! Istnieje kilka sposobów na zmniejszenie zużycia wody: zainstalowanie oszczędzacza wody w główce prysznica, zamontowanie ogranicznika przepływu lub zamontowanie blokady prysznica. Ten ostatni jest odpowiednikiem baterii: będzie kontrolować przepływ i utrzymywać wodę w tej samej temperaturze. Ponadto, włączaj wodę tylko wtedy, gdy jej używasz!
2. Temperatura ciepłej wody w kotle nie musi przekraczać 55°C – 60°C. Taka temperatura jest idealna z kilku powodów. Zapobiega rozwojowi bakterii chorobotwórczych i tworzeniu się kamienia kotłowego w kotle. Twoja instalacja będzie zatem bardziej wydajna w dłuższej perspektywie, ale upewnij się, że konserwujesz ją co najmniej raz w roku.
Gotowanie na gazie – bardziej ekonomiczne rozwiązanie

Kuchenka gazowa ma wiele zalet: jest szybka, wydajna i przede wszystkim energooszczędna!
Oto jednak kilka wskazówek, które pozwolą Ci obniżyć koszty gazu:
- Używaj garnków lub patelni o takiej samej (lub większej) średnicy jak płyty grzewcze;
- Przykryj swoje garnki i patelnie: to pozwoli zaoszczędzić trzy razy więcej energii;
- Często czyścić palniki.
Aby zmaksymalizować rentowność, wybierz szybkowar, lub „szybkowar”: pozwoli Ci to zaoszczędzić od 40% do 70% energii!
Porównanie cen dostawców gazu

Aby zmniejszyć rachunki za gaz, ważne jest, aby starannie wybrać dostawcę energii. Aby skorzystać z najtańszej taryfy, należy porównać ceny za kWh gazu oferowane przez takie firmy jak PGNiG, Energa, Enea, PGE czy Tauron.
Dzięki połączeniu oszczędnych nawyków konsumpcyjnych z najlepszą ceną rynkową jesteś w najlepszej sytuacji, aby płacić mniej!