Jak oszczędzać prąd?

W każdym polskim gospodarstwie domowym znajduje się średnio 100 urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Marnotrawstwo, nadmierne wyposażenie, brak konserwacji… wszystko to zwiększa rachunek. Kilka gestów może wiele zmienić.

Wyłączanie urządzeń elektrycznych w stanie gotowości

Osiągnięto znaczny postęp w ograniczaniu zużycia energii w trybie czuwania: rozporządzenie europejskie ogranicza pobór mocy w trybie czuwania do 0,5 W w przypadku wielu urządzeń. Jednak w przypadku urządzeń podłączonych do Internetu lub sieci transmisji danych nadal wynosi ona 2 W.

Wyłączanie urządzeń elektrycznych w trybie gotowości pozwala zaoszczędzić do 10% rachunku za energię elektryczną (z wyłączeniem ogrzewania), a także chroni sprzęt.

Utrzymywanie w stanie gotowości sprzętu audiowizualnego i komputerowego, urządzeń kuchennych i drobnego sprzętu gospodarstwa domowego (ekspres do kawy, wypiekacz do chleba itp.) nie jest zbyt użyteczne. W przypadku pralek i zmywarek są one często wykorzystywane do wykrywania wycieków wody i ich odłączanie nie jest rozsądne.

Właściwe postępowanie: należy używać gniazdek z wyłącznikiem, które umożliwiają podłączenie kilku urządzeń i jednoczesne wyłączenie ich wszystkich.

Diody LED, tak, ale nie do dekoracji

Lampy LED zużywają niewiele energii elektrycznej i mają długą żywotność (do 40 000 godzin), co rekompensuje ich cenę zakupu. Są one najlepszym rozwiązaniem dla oświetlenia domowego, pod warunkiem, że mają trwałość powyżej 20 000 godzin i są dobrze sklasyfikowane na etykiecie energetycznej.

Lampy LED pozwalają na zabawę barwą światła w celu stworzenia różnych atmosfer w różnych pomieszczeniach (kuchnia, salon, sypialnia itp.). W salonie i sypialni preferuj ciepłe biele od 2700 do 3500 Kelwinów, a w kuchni lub łazience wybierz bardziej dynamiczne światło (3500 do 4500 Kelwinów).

Należy uważać na efekt „dekoracyjnych diod LED”, który coraz częściej pojawia się na meblach. Diody te nie są przydatne do oświetlania, a mimo to zużywają energię elektryczną.

Nie zostawiaj niepotrzebnie włączonych świateł

Wyłączaj światło, gdy wychodzisz z pomieszczenia.

Do dekoracji wnętrz (ścian, podłóg, abażurów itp.) należy używać jasnych kolorów, ponieważ lepiej odbijają one światło, podczas gdy ciemne kolory je pochłaniają.

Umieść sofy i biurka w pobliżu okien i korzystaj z naturalnego światła tak długo, jak to możliwe.

Używaj programu „Eco” w pralkach i zmywarkach.
Program „Eco” oszczędza wodę i energię, nawet jeśli czas trwania cyklu jest dłuższy. Czas namaczania i mycia jest dłuższy, ale woda jest mniej podgrzewana. Najwięcej energii elektrycznej zużywa ogrzewanie wody.

Należy uważać, aby nie pomylić programu „Eco” z programem szybkim.

Pralkę i zmywarkę uruchamiaj tylko wtedy, gdy są pełne

Ładowanie pralki do połowy zużywa mniej wody, ale tyle samo energii elektrycznej! Zamiast tego przed uruchomieniem urządzenia należy poczekać, aż bęben zostanie napełniony.

Przeciętnie ludzie używają swoich zmywarek od 3 do 5 razy w tygodniu, a 18% gospodarstw domowych korzysta z nich nawet codziennie. Najlepiej uruchamiać go tylko wtedy, gdy jest pełny.

Nie używaj suszarki bębnowej przez cały czas

Jeśli możesz, pozwól ubraniom wyschnąć na świeżym powietrzu. Pomimo postępów poczynionych przez producentów w ostatnich latach, suszarka bębnowa jest nadal energochłonnym urządzeniem gospodarstwa domowego (około 200 kWh rocznie).

Wskazówka: aby skrócić czas pracy suszarki bębnowej, dobrze odwiruj ubrania w bębnie pralki. Mechaniczne odsysanie wilgoci jest 100 razy bardziej energooszczędne niż odsysanie termiczne w suszarni.

Przykrywanie garnków i patelni podczas gotowania

Przykrycie garnków i patelni przyspiesza ich gotowanie. Kiedy gotujesz wodę lub potrawę, zakładając pokrywkę zużywasz o 25% mniej energii.

Ogranicz wielkość telewizora

Coraz większe telewizory pojawiają się w salonach, ale zużywają więcej energii elektrycznej: telewizor o przekątnej 160 cm zużywa tyle, co 3 lub 4 telewizory o przekątnej 80 cm.

Nie zostawiaj komputerów i konsol do gier podłączonych do prądu, gdy ich nie używasz
Urządzenia te, często pozostawione w trybie czuwania lub wstrzymania, zużywają niepotrzebnie energię elektryczną. Najlepiej jest je całkowicie wyłączyć, gdy nie są używane.

Wyłączanie routera internetowego, gdy nie jest potrzebny

Router internetowy jest często pozostawiony włączony przez 24 godziny na dobę i może zużywać ponad 200 kWh rocznie – tyle co pralka.

Sprawdzaj etykiety energetyczne na wszystkich nowych zakupach

Oszczędności energii, jakie można uzyskać dzięki urządzeniom o najwyższej klasie energetycznej, nie są wcale takie banalne. Każda różnica o jedną klasę oznacza oszczędność energii od 15 do 20%. W całym okresie eksploatacji urządzenia jest to znacząca wartość.

Oszczędzanie ciepłej wody oznacza również oszczędność energii elektrycznej!

Nie należy pozostawiać mieszadła w położeniu pośrednim. Ciepłej wody używa się zawsze, natomiast zimna woda jest odpowiednia do mycia warzyw, mycia rąk, płukania gąbki itp.
Na kranach należy zainstalować perlatory lub ograniczniki przepływu. Wodooszczędna głowica prysznicowa pozwala zaoszczędzić do 75% wody.
Nie należy pozostawiać zbiornika z gorącą wodą włączonego podczas dłuższej nieobecności użytkownika.
Ustawianie temperatury elektrycznego zasobnika ciepłej wody użytkowej
Zaprogramowanie temperatury w zakresie od 55 ℃ do 60 ℃ wystarcza do ograniczenia rozwoju bakterii chorobotwórczych i ogranicza zużycie energii elektrycznej potrzebnej do podgrzania wody.

Izolacja rur i zbiornika ciepłej wody użytkowej

Okładając zbiornik ciepłej wody i rury izolacją, można zapobiec utracie ciepła. Izolacja jest szczególnie konieczna, jeśli zbiornik ciepłej wody jest zainstalowany w nieogrzewanym pomieszczeniu (garaż, piwnica itp.), a punkty poboru wody znajdują się daleko od zbiornika ciepłej wody.

Regulacja temperatury w pomieszczeniach

Nie ma sensu ogrzewać wszystkich pomieszczeń do tej samej temperatury. W niektórych pomieszczeniach przebywa się przez cały dzień, ale inne, takie jak sypialnia czy łazienka, nie wymagają stale wysokiej temperatury. Około 20℃ w pokojach dziennych i 17℃ w sypialniach pomoże zmniejszyć zużycie energii cieplnej.

Aby zwiększyć wydajność, należy zainstalować system sterowania i programowania ogrzewania.

Blokuj wloty zimnego powietrza

Zamknąć wkłady kominowe i drzwi prowadzące do nieogrzewanych pomieszczeń (piwnic, magazynów itp.). W razie potrzeby należy uszczelnić drzwi prowadzące na zewnątrz lub do nieogrzewanych pomieszczeń za pomocą wycieraczek. Z drugiej strony, nigdy nie należy zasłaniać kratek wentylacyjnych, ponieważ są one niezbędne do utrzymania dobrej jakości powietrza w domu.

Wyłączaj ogrzewanie, gdy jesteś poza domem

Nie ma potrzeby ogrzewania pomieszczeń do takiej samej temperatury, jakbyś tam był. Gdy nie ma Cię w domu przez cały dzień, obniż temperaturę w domu o kilka stopni. Jeśli zamierzasz wyjechać na kilka dni, pamiętaj, aby ustawić system grzewczy na pracę bez mrozu.

Dzięki programowaniu i regulacji można dostosować i przewidzieć potrzeby grzewcze. Niektóre połączone systemy pozwalają nawet na zdalne działanie.

Utrzymywanie ciepła

Zawsze zamykaj okiennice, gdy tylko zapadnie noc i temperatura się obniży. Zaciągnij zasłony. Zapobiega to promieniowaniu zimna do wnętrza domu i sprawia, że w pomieszczeniu jest bardziej komfortowo bez konieczności włączania ogrzewania.

W bardzo zimnych okresach należy zamykać okiennice nawet w ciągu dnia, jeśli nie ma nas w domu. Pozwoli to ograniczyć straty ciepła przez okna.

Instalacja wydajnego systemu rezerwowego: ogrzewanie drewnem

Istnieje szeroki wybór pieców na polana lub pelety, które mogą pomóc obniżyć rachunki za energię elektryczną poprzez ogrzewanie części domu.

Drewno jest odnawialnym i niedrogim źródłem energii.

Aby dowiedzieć się więcej na temat ogrzewania drewnem, zobacz artykuł „Fakty na temat ogrzewania drewnem”.

Zaplanuj lepsze ocieplenie domu

Aby mieszkać w komfortowym domu i utrzymać niskie rachunki za ogrzewanie, rozwiązaniem numer jeden jest izolacja dachu, ścian, niskich podłóg i okien.

Kategorie Dom