Jak oszczędzać wode?

Zużywamy bardzo dużo wody, zwłaszcza do mycia. I często więcej niż potrzebujemy. Nasze wskazówki, jak korzystać z wody, nie marnując jej.

Zużywamy dużo wody (z kranu): średnio 94 litry wody na osobę dziennie w Walonii.1 Zasoby są ważne, ale to nie powód, by marnować wodę. Jednak często spożywamy więcej niż potrzebujemy.

Zużywamy wodę głównie do mycia (kąpiele, prysznice, mycie zębów itp.) oraz do toalet. I tak mało do picia, niestety.

Woda jest używana w następujących proporcjach:

  • WC: 35%
  • Wanny i prysznice: 33%
  • Pranie: 13%
  • Zmywanie naczyń: 7%
  • Ogrodnictwo: 4%
  • Czyszczenie: 4%
  • Żywność i napoje: 3%

Od razu widać, na których elementach drobne gesty doprowadzą do znacznych oszczędności wody!

1) Weź prysznic zamiast kąpieli

Do kąpieli zużywa się ponad 100 litrów wody. Prysznic jest bardziej ekonomiczny, chyba, że trochę się pod wodą pokręcisz… Wszystko zależy od głowicy prysznicowej i rodzaju używanego prysznica, ale 10-minutowy prysznic może zużyć więcej wody niż kąpiel (15 l/min x 10 min = 150 litrów).

Dlatego zdecyduj się na krótki prysznic. Oprócz oszczędności wody, zużywasz mniej energii, ponieważ mniej wody trzeba podgrzać. Zamiana wanny na prysznic raz w tygodniu to oszczędność 160 kWh rocznie, czyli 160 złotych!

Ale mistrzem wszystkich kategorii, z mniej niż 10 litrami, jest umywalka!

2) Używaj ekonomicznej głowicy prysznicowe

Energooszczędna głowica prysznicowa zużywa 6 litrów na minutę, a nawet mniej, pozostając przy tym efektywną pod prysznicem (dobrze się spłukuje, nawet jeśli zużywa mniej).

Na 10-minutowy prysznic zużywasz zatem :

  • 60 litrów lub mniej przy użyciu ekonomicznej głowicy prysznicowej;
  • od 100 do 150 litrów przy użyciu konwencjonalnej głowicy prysznicowej.

Energooszczędna głowica prysznicowa (koszt: 80 złotych) pozwala zatem zaoszczędzić 90 litrów wody na jeden prysznic, czyli 640 v rocznie.

3) Spuszczaj mniej wody w toalecie

Toaleta zużywa najwięcej wody w domu.

Aby oszczędzać wodę, można zastąpić spłuczkę dwuprzyciskową. Mały na małe siuśki (3 litry) i duży na duże potrzeby (6 litrów). Wymaga to zakupu nowej spłuczki.

Nie chcesz lub nie możesz wymienić całej spłuczki? Następnie stosujemy system D, aby zmniejszyć objętość spłukiwanej wody: wkładamy do zbiornika jedną lub dwie plastikowe butelki (zamknięte) wypełnione wodą. Butelki zajmują część miejsca w spłuczce, zmniejszając jej pojemność (a tym samym ilość wody zużywanej przy każdym napełnieniu). Liczba i wielkość butelek zależy od zbiornika i skuteczności spłukiwania po zmniejszeniu pojemności. Należy uważać, aby nie zmniejszyć jej zbytnio. W przeciwieństwie do spłuczek dwuprzyciskowych nie ma możliwości wyboru, ile wody należy użyć za każdym razem. Jeśli zmniejszysz objętość, zmniejszysz ją dla wszystkich zastosowań.

Woda deszczowa może być również używana do spłukiwania toalety. Instalacja jest dość prosta, ponieważ woda nie musi być w tym celu uzdatniana.

Ideałem jest jednak wybranie suchej toalety (patrz wskazówka numer 8).

4) Wykrywanie i naprawa nieszczelności

Cieknący kran to strata 4 litrów na godzinę lub prawie 800 złotych rocznie.6

Nieszczelna spłuczka w toalecie zużywa 25 litrów/godzinę, czyli ponad 4000 złotych rocznie.

Aby ustalić, czy w domu są przecieki, należy odczytać stan wodomierza w nocy przed pójściem spać (nie uruchamiać pralki lub zmywarki tej nocy, ani nie wstawać, aby się wysikać) i porównać wartość z porankiem następnego dnia. Zazwyczaj liczby te powinny być takie same. Jeśli nie są, to mamy do czynienia z nieszczelnością. Następnie należy zidentyfikować miejsce wycieku.

5) Unikaj niepotrzebnego spuszczania wody

  • Jeśli myjesz naczynia ręcznie, możesz zużyć do 200 litrów wody na jedno naczynie. Bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest napełnienie obu misek w zlewie.
  • Zakręcaj kran podczas mycia zębów. Można też użyć kubka. Pozwala to zaoszczędzić około dziesięciu litrów.
  • Zakręcaj wodę pod prysznicem podczas namydlania się. Każda minuta bez wody to oszczędność kilku litrów.

6) Wybierz energooszczędne urządzenia

Jeśli jesteś właścicielem domu, dobrym pomysłem jest wyposażenie prysznica w baterię termostatyczną. Ciepła woda pojawia się szybciej, a Ty oszczędzasz kilka litrów wody podczas jednego prysznica. Bateria prysznicowa kosztuje mniej niż 400 Zł za pierwszą cenę.

Przy zakupie dużych urządzeń (pralki, zmywarki itp.) należy również zwrócić uwagę na ich zużycie wody. Najlepsze zmywarki zużywają mniej niż 10 litrów wody na cykl (zużycie jest napisane na etykiecie energetycznej, nawet jeśli jest to woda). I oczywiście uruchamiasz je tylko wtedy, gdy są pełne.

7) Podlewać oszczędnie

Wodę można oszczędzać również w ogrodzie:

  • Zamień wąż na konewkę;
  • Podlewaj rzadziej, ale dłużej, tak aby gleba była głęboko nawilżona. Zraszacze rotacyjne pozwalają na „delikatne” podlewanie przez dłuższy czas.
  • Upewnij się, że gleba jest luźna i dobrze uprawiona. Pozwala to na bardziej efektywne podlewanie. Woda będzie spływać po ubitej glebie;
  • W ogrodzie warzywnym lub na rabatach kwiatowych przykrycie gleby między roślinami słomą, ściętą trawą, liśćmi itp. pomaga zatrzymać wodę;
  • Podlewać wieczorem, aby uniknąć strat spowodowanych parowaniem (w ciągu dnia jest cieplej) i ewapotranspiracją (para wodna uwalniana przez rośliny).

8) Używaj suchej toalety

Sucha toaleta wykorzystuje trociny do przykrycia naszych małych odpadów, zamiast spłukiwać je wodą, która w większości przypadków jest zdatna do picia. Nie ma żadnego zapachu i nie zużywa wody. Konieczne jest jednak posiadanie dobrze prowadzonego ogrodu i kompostu. I wyrobić sobie ten nawyk.

9) Wykorzystanie wody deszczowej

Woda pitna jest potrzebna tylko w 5% naszego zużycia wody. Do pozostałych celów można wykorzystać wodę deszczową. W zależności od zastosowania (toaleta, pralka, prysznic czy nawet kuchnia), poziom filtracji będzie różny. Upewnij się, że dowiedziałeś się o tym wcześniej, aby nie popełnić żadnych błędów. Oczywiście, ta rada jest przeznaczona tylko dla właścicieli domów…

Kategorie Dom