Connect with us

Zwierzęta

Czemu koty mruczą? Tajemnice kociego zachowania

Published

on

Czemu koty mruczą?

Mruczenie to jedno z najbardziej fascynujących i tajemniczych zachowań kotów. Właśnie dlatego, wielu ludzi zadaje sobie pytanie: czemu koty mruczą? Naukowcy od dawna próbują rozwiązać zagadkę tego niezwykłego dźwięku, który może być wyrażeniem zarówno przyjemności, jak i strachu. W artykule przedstawiamy możliwe przyczyny tego fenomenu oraz sytuacje, w których nasze kocie przyjaciele mogą mruczeć.

Mruczenie jako formę komunikacji

Zgodnie z opiniami naukowców, mruczenie może pełnić funkcję komunikacyjną między kotami a ich opiekunami, lub innymi zwierzętami. Dźwięki te mogą oddziaływać na różnych poziomach:

 1. Komunikacja werbalna – przekazanie informacji o swoim nastroju czy uczuciach;
 2. Komunikacja emocjonalna – wyrażenie radości, zadowolenia czy poczucia bezpieczeństwa;
 3. Komunikacja społeczna – ustanowienie relacji hierarchicznych w grupie, okazywanie dominacji lub podporządkowania.
ZOBACZ RÓWNIEŻ  Jak obciąć kotu pazury: poradnik dla właścicieli czworonogów

Dlaczego koty mruczą, gdy są zadowolone?

Mruczenie towarzyszące wylegiwaniu się czy głaskaniu jest dla większości ludzi oczywistym sygnałem, że kot czuje się szczęśliwy i zrelaksowany. Dlaczego jednak miotła wydaje ten dźwięk właśnie wtedy? Istnieje kilka teorii na ten temat:

 • Koty mruczą, aby podziękować opiekunowi za troskę i uwagę;
 • Wydawanie dźwięku ma na celu jeszcze większe rozluźnienie mięśni przyjemnie głaskanego kota;
 • Mruczenie może być formą „ochrony” przed nagłymi, nieprzyjaznymi gestami ze strony człowieka, ponieważ osoba odbierze go jako sygnał, że zwierzak jest zadowolony.

Stresowe sytuacje a mruczenie kotów

Co interesujące, koty mogą również mruczeć w trudnych dla nich momentach, takich jak wizyta u lekarza weterynarii czy próba pozbycia się pcheł i kleszczy. Dlaczego więc także wtedy wydają ten dźwięk? Oto potencjalne przyczyny:

 1. Naukowcy twierdzą, że mruczenie może działać łagodząco na emocje kota, pomagając mu radzić sobie ze stresem;
 2. Dźwięk ten może być przejawem próby postawienia się na swoim lub pokazania swojej dominacji;
 3. Możliwe jest również, że mruczenie po prostu zmniejsza odczuwanie bólu.
ZOBACZ RÓWNIEŻ  Jak wygląda karaluch? Dowiedz się więcej

Kiedy koty mruczą z bólu?

W momencie, gdy kot odczuwa ból, jego organizm wydziela endorfiny, które mają działanie przeciwbólowe. Mruczenie może wówczas dodatkowo wzmocnić ten efekt, co tłumaczy, dlaczego koty mogą mruczeć podczas sytuacji stresowych i bolesnych.

Funkcje lecznicze kociego mruczenia

Kocie mruczenie ma nie tylko zdolność do łagodzenia stresu czy bólu, ale także może pełnić funkcje terapeutyczne zarówno dla zwierząt, jak i ludzi. Oto kilka ciekawostek na ten temat:

 1. Naukowcy odkryli, że dźwięki o częstotliwościach odpowiadających kocim mruczeniu (25-150 Hz) sprzyjają gojeniu się ran, wzmacniają kości oraz poprawiają elastyczność mięśni;
 2. Badania potwierdziły korzystny wpływ obecności mruczącego kota na obniżenie ciśnienia krwi u człowieka;
 3. Wygłuszanie dźwięków z otoczenia, a także relaksujący efekt mruczenia może również pomóc w łagodzeniu objawów lęku czy depresji.

Dlaczego koty mruczą do siebie nawzajem?

Koty mogą mruczeć nie tylko do swoich opiekunów, ale również w towarzystwie innych zwierząt. W przypadku interakcji między kotami funkcje mruczenia mogą być jeszcze bardziej złożone:

 • Za pomocą tego dźwięku koty mogą nawzajem okazywać sobie przyjaźń, wzajemne zrozumienie i zaufanie;
 • Mruczenie może też sygnalizować gotowość do zabawy lub poddanie się innemu kotu;
 • W przypadku konfliktów, dźwięk ten może służyć jako próba załagodzenia sytuacji i uniknięcia agresji.
ZOBACZ RÓWNIEŻ  Czemu pies sika w domu? Jak radzić sobie z tym problemem?

Podsumowując, choć naukowcy odkrywają coraz więcej aspektów kociego mruczenia, nadal pozostaje wiele zagadek do rozwiązania. Jedno jest pewne – nasze futrzane przyjaciele potrafią wykorzystać ten niezwykły dźwięk zarówno dla własnego, jak i naszego dobra.

Nazywam się Ewelina i za pośrednictwem mojego bloga będę starała się na co dzień pomagać Wam w oszczędzaniu pieniędzy. Mam nadzieję, że spodobają Ci się moje wskazówki wynikające z osobistego doświadczenia i osób z mojego otoczenia. Do zobaczenia wkrótce!

Trendy

Copyright © 2024 - Jak Oszczędzać to strona internetowa, która oferuje porady i wskazówki, jak oszczędzać pieniądze na co dzień. Podziel się najlepszymi wskazówkami z przyjaciółmi na portalach społecznościowych!