Jak oszczędzać pieniądze?

Jak oszczędzać pieniądze? Chcesz zaoszczędzić pieniądze? Głupie pytanie! Ciężko pracujesz i jeśli to czytasz, to dlatego, że chcesz zaoszczędzić jak najwięcej! Istnieje wiele wskazówek, jak zaoszczędzić pieniądze, nie tracąc czasu. Oto 17 prostych wskazówek, które pomogą Ci zaoszczędzić pieniądze. Zaczynajmy!

1. Wykorzystaj oprogramowanie, aby zaoszczędzić pieniądze

Dzisiaj, dzięki komputerom, wszystko może być zautomatyzowane. Dlaczego więc nie? To zdejmuje ciężar z Twoich barków i oszczędza Twój czas. Oszczędzanie pieniędzy jest łatwe, jeśli masz bank internetowy. Po prostu zaplanuj automatyczny przelew z konta bieżącego na konto oszczędnościowe każdego miesiąca. Nawet jeśli kwota jest bardzo mała, najważniejsze jest, aby zacząć! A jeśli masz iPhone’a, polecamy aplikację Daily Budget Original. Ta bardzo prosta aplikacja pozwoli Ci w łatwy sposób zarządzać swoim budżetem i pomoże Ci odkładać pieniądze. Pobierz go tutaj za darmo. Istnieją podobne aplikacje na smartfony. Więc wybierz aplikację, aby zaoszczędzić dużo pieniędzy łatwo. To dobra technika, aby efektywnie oszczędzać pieniądze.

2. Zaplanuj swoje posiłki

Jak zaoszczędzić pieniądze na jedzeniu? Kiedy ludzie pytają mnie, jak udaje nam się wyżywić naszą sześcioosobową rodzinę za mniej niż 400 euro miesięcznie… Od razu odpowiadam: „robimy to planując nasze posiłki”. Planowanie posiłków pozwoli Ci zaoszczędzić sporo pieniędzy. Wyeliminuje to niepotrzebne zakupy pod wpływem impulsu. Pozwoli Ci to również na przygotowywanie niedrogich i zbilansowanych posiłków, zamiast kupowania „tego, co wygląda dobrze” w supermarkecie.

3. Planuj posiłki w oparciu o oferty specjalne

Nie musisz spędzać godzin na studiowaniu gazetek promocyjnych, aby znaleźć najlepsze oferty. Wystarczy sporządzić ogólne menu bez planowania szczegółów, aby móc skorzystać z okazji na miejscu. Na przykład: jednym z Twoich dań może być stir-fry. W tym przypadku potrzebne będzie mięso, warzywa i dodatek. Kiedy przyjdziesz do supermarketu, wybierz najtańszy rodzaj mięsa zgodnie z aktualnymi promocjami. To samo dotyczy warzyw. Następnie wybierz danie dodatkowe, takie jak ryż lub quinoa, szukając najlepszego stosunku ceny do wagi i jakości odżywczej.

4. Pij więcej wody

Chcesz poznać prosty sposób na zaoszczędzenie pieniędzy? Pij więcej wody! To może wydawać się oczywiste, ale statystyki pokazują, że nie jest to takie oczywiste. Zaoszczędzisz dużo pieniędzy, jeśli przestaniesz kupować napoje gazowane lub soki. Woda butelkowana jest tańsza, nie mówiąc już o wodzie z kranu, która jest jeszcze tańsza! Istnieje wiele sposobów na filtrowanie wody w przypadku, gdy nie jesteś fanem smaku wody z kranu. Porównaj koszty wody butelkowanej lub rozwiązań filtrujących i dokonaj wyboru. W restauracjach, 6-osobowa rodzina może łatwo zaoszczędzić od 15 do 25 euro pijąc wodę zamiast napojów bezalkoholowych.

5. Zaplanuj spłatę swoich długów

Aby wyjść z długów, trzeba być zorganizowanym. Istnieje kilka rozwiązań, ale dwa najbardziej skuteczne nazywane są „kulą śnieżną” i „lawiną”. Jak one działają? Dla „Snowball” rozwiązanie, po prostu napisać listę długów na kartce papieru od najmniejszego do największego. Następnie użyj każdego zaoszczędzonego grosza, aby w całości spłacić najmniejszy dług. Po zakończeniu spłacania pierwszego długu, dodaj trochę więcej pieniędzy do płatności, którą robiłeś. I spłać następny najmniejszy dług. I tak dalej przez następne, aż spłacisz wszystkie swoje długi. Dla rozwiązania „Avalanche”, to jest to samo, z wyjątkiem tego, że sortujesz długi według stopy procentowej. Oznacza to, że w pierwszej kolejności starasz się spłacić długi o najwyższym oprocentowaniu. Ta metoda ma tę zaletę, że pozbywasz się długów, które rosną najszybciej każdego miesiąca. Dzięki temu oszczędzasz pieniądze na odsetkach, które możesz przeznaczyć na spłatę innego długu.

6. Podejmij pracę dorywczą

Jeśli próbujesz osiągnąć cel, który wydaje się trwać dłużej niż chcesz, dlaczego nie podjąć pracę na boku? Oh, to tylko na chwilę. To tylko tymczasowa praca, która pomoże ci wyjść z kłopotów ekonomicznych. Jeśli jesteś zadłużony, praca na boku jest najlepszym sposobem na szybką spłatę długów. Najbardziej nadają się do tego zawody z sektora usług (obsługa w restauracji lub rozwożenie pizzy). Oczywiście, zwiększysz swój czas pracy, ale będziesz również korzystać z napiwków, które nie są bez znaczenia. A jeśli masz na tyle szczęścia, by mieć mieszkanie, dlaczego nie wynająć pokoju na jakiś czas? Jeśli nie możesz podjąć pracy jako statysta, nie wpadaj w panikę! Przekonamy się, że istnieje wiele innych sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy bez większej pracy.

7. Kwestionuj każdy wydatek

Aby poczynić duże oszczędności na co dzień, musisz kwestionować każdy wydatek. Przed każdym wydatkiem zadaj sobie pytanie, czy naprawdę warto go ponieść. Czy naprawdę potrzebujesz abonamentu telewizyjnego? A co z tymi gazetami, które prenumerujesz, ale nie czytasz? Obie te rzeczy kosztują. A wszystkie reklamy, które widzisz w telewizji lub w czasopismach mogą sprawić, że chcesz wydać więcej… W każdym razie pewne jest, że niektóre wydatki można wyeliminować. Może płacisz za usługę, o której nawet nie wiesz? Aby przekonać się o tym na pewno, zastosuj następującą metodę: a. Spisz każdy swój wydatek, nawet ten najmniejszy. b. Sprawdź teraz, które z nich można wyciąć na stałe. c. Znajdź natychmiastowe rozwiązania, aby zaoszczędzić pieniądze na tych, których wyciąć nie możesz.

8. Porównaj koszty swojego ubezpieczenia

Kiedy ostatni raz sprawdzałeś swoje ubezpieczenie? Wiem, że to nie jest zabawa, ale powinieneś to robić co roku! Uważaj, że te najtańsze nie zawsze są najlepsze. Należy jednak wiedzieć, że często można uzyskać takie samo pokrycie jak obecne ubezpieczenie za mniejszą kwotę. Wystarczy porównać ceny. Raz w roku warto poświęcić czas na przejrzenie swoich umów ubezpieczeniowych. Zadzwoń do brokerów, spójrz na stawki online i zobacz, czy nie możesz znaleźć czegoś lepszego. A przekonasz się, że często można!

9. Ostrożnie korzystaj z kuponów rabatowych

Istnieją dwie szkoły myślenia o kuponach rabatowych. Ci, którzy twierdzą, że czas spędzony na ich wycinaniu nie jest tak naprawdę wart tego w ostatecznym rozrachunku. I inni, którzy twierdzą, że oszczędności wciąż są tego warte. Oto moja rada… Bądź wybredny z kuponami! Spędzanie godzin na wycinaniu kuponów nie jest tego warte. Ale z drugiej strony, czy musisz kupować drogie, niezbędne urządzenie? Jak lodówka czy piekarnik? Następnie rozważ poszukiwania kodów kuponów, aby zapłacić mniej za to.

10. Sprawdź swoje wyciągi bankowe

Nigdy nie zapominaj o sprawdzaniu wyciągów bankowych na koniec każdego miesiąca. Nierzadko zdarzają się nieuzasadnione obciążenia z banku lub innych instytucji. Te i inne opłaty bankowe mogą łatwo pozostać niezauważone, jeśli nie sprawdzasz dokładnie swoich kont każdego miesiąca. W każdym razie, gdy tylko zauważysz niezrozumiałą dla Ciebie opłatę, zadzwoń do swojego banku lub instytucji, o której mowa. I nie wahaj się prosić o wyjaśnienia. Nie wahaj się poprosić o zwrot pieniędzy, uzasadniając to tym, że to pierwszy raz i że nie wiedziałeś o tym.

11. Zbuduj fundusz awaryjny

Stworzenie funduszu awaryjnego jest koniecznością, aby uniknąć konieczności zaciągania kredytu w nagłych przypadkach. Dlaczego powinieneś to zrobić? Ponieważ dodanie trudnej do spłacenia pożyczki do ciężkiego ciosu może szybko zamienić się w katastrofę. Postaraj się mieć fundusz awaryjny w wysokości 1.000 euro. Oczywiście, jeśli to za dużo, lepiej mieć mniejszy fundusz awaryjny niż nie mieć go wcale. Nawet jeśli odkładasz tylko 20 euro miesięcznie na swój fundusz awaryjny, to już jest dobrze i jesteś na dobrej drodze.

12. Stosuj zasadę 30 dni

Zanim dokonasz dużego wydatku, zastosuj zasadę 30 dni. Co to jest zasada 30 dni? Chodzi o to, aby odczekać 30 dni przed dokonaniem zakupu. Jeśli po 30 dniach nadal będziesz chciał dany przedmiot, wtedy możesz rozważyć jego zakup. Ale często okaże się, że już naprawdę nie chcesz lub nie potrzebujesz tego. Ta zasada pomoże Ci uniknąć kompulsywnych zakupów, które wynikają głównie z ekscytacji lub Twoich emocji związanych z danym produktem.

13. Zmniejszyć ogrzewanie o jeden stopień

W zimie zmniejsz ogrzewanie o jeden stopień. Nawet nie poczujesz różnicy. A w następnym miesiącu można je znowu zmniejszyć bez problemu, bo przyzwyczaimy się do nowej temperatury. Obniżając temperaturę o zaledwie 3°C można zaoszczędzić do 20% na rachunkach.

14. Nie kupuj tylko odnów swoje meble

Czy chcesz zmienić jakieś meble w swoim domu, np. meble łazienkowe? Czy przed zakupem nowych pomyślałeś o ich renowacji? Przemalowanie ich może często wystarczyć, aby nadać im nowy wygląd i będzie Cię to kosztować znacznie mniej. Obecnie istnieją specjalne farby do wszystkich rodzajów powierzchni. Wybierz odpowiednią farbę do swojego nowego wystroju i swoich pędzli. Nigdy nie zapominaj o rozwiązaniu home-staging przed zakupem czegokolwiek nowego.

15. Kupuj we właściwym miejscu

Znane sklepy jak Leroy Merlin czy Castorama nie są jedynymi możliwościami zakupów. Nie zapomnij poszukać w Internecie i w sklepach w pobliżu. Jesteśmy przyzwyczajeni do porównywania cen w Internecie. Ale czy zastanawiałeś się nad porównaniem cen w pobliskich sklepach? Możesz być mile zaskoczony. Niektóre hurtownie lub sklepy z końcówkami magazynowymi mają bardzo atrakcyjne ceny. I nie, nie sprzedają tylko staroświeckich rzeczy! Często, gdy znajdziesz to, co chcesz, możesz zaoszczędzić setki euro lub więcej. W jednym z tych sklepów znalazłam bardzo ładną płytkę łazienkową za połowę ceny. Przechodzę obok niego codziennie i nic mi nie przychodziło do głowy. Dobrze, że na tym poprzestałem.

16. Zmniejsz swoje stopy procentowe

Jeśli masz długi, odsetki mogą być dość wysokie. A to może popchnąć Cię w jeszcze większe długi. Wystarczy zadzwonić do banku i poprosić o niższe oprocentowanie. Często nie trzeba się kłócić, obniżą ją bez żadnej dyskusji. Więc pomyśl o negocjacjach z nimi, czasami będą o wiele bardziej szczęśliwi widząc, że płacisz mniej, niż nie widząc, że płacisz w ogóle.

17. Ogranicz drogie nawyki

Jeśli próbujesz zaoszczędzić pieniądze, twoje nawyki mogą być twoim najgorszym wrogiem. Na przykład, koszt papierosów lub alkoholu może szybko wzrosnąć. Jeśli nie możesz się bez nich całkowicie obejść, spróbuj przynajmniej ograniczyć ich spożycie. Wyobraź sobie: jeśli kupisz jedną paczkę papierosów mniej tygodniowo, zaoszczędzisz około 35 euro miesięcznie. Zastanów się, ile mógłbyś zaoszczędzić, ograniczając niektóre ze swoich nawyków. Może to otworzyć ci oczy na inne korzyści i zachęcić cię do całkowitego rzucenia palenia.

Teraz znasz 17 małych wskazówek, które pomogą Ci zaoszczędzić pieniądze 🙂 Jak widać, łatwo jest się nauczyć, jak zaoszczędzić jak najwięcej pieniędzy. Niektóre z tych wskazówek wymagają działania, a niektóre wymagają, abyś przestał robić pewne rzeczy. W każdym razie ważne jest, aby zawsze wiedzieć, na co idą Twoje pieniądze, ponieważ w przeciwnym razie nie masz szans na to, aby je dobrze wykorzystać. Trzymaj się swojego budżetu i stosuj się do tych wskazówek: będziemy z tego zadowoleni!