Connect with us

Życie Praktyczne

12 złych nawyków, które sprawiają, że rachunki za prąd rosną

Published

on

W naszym codziennym życiu przebijają się nasze drobne i często nieszkodliwe nawyki. Jednak niektóre z tych nawyków, po zsumowaniu, mogą nas kosztować sporo pieniędzy w postaci rachunków za wodę, gaz i prąd. Na szczęście, ponieważ są one tak trywialne, są również bardzo łatwe do zmiany, gdy jesteś świadomy ich istnienia. Przegrzanie, marnotrawstwo, niewłaściwe użytkowanie urządzeń itp. Poznaj wszystkie te małe błędy, które powinieneś przestać popełniać już dziś, aby zaoszczędzić pieniądze!

1) Zaniedbanie odłączania urządzeń w stanie czuwania

Tostery, ekspresy do kawy, piekarniki, mikrofalówki, listwy zasilające itp. Wiele urządzeń niekoniecznie jest używanych w ciągu dnia. Jednak nawet w stanie czuwania mogą one zużywać energię elektryczną. Podobnie jak w przypadku wyłączania świateł po wyjściu z pokoju, należy zatem pomyśleć o odłączeniu ich od prądu. W przypadku mniej lub bardziej długotrwałych nieobecności (w ciągu dnia lub przez kilka dni) pomyśl również o odłączeniu skrzynki WiFi i telewizora.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  Molestiae omnis dolorum modi doloribus

2) Pozostawienie ładowarkę podłączoną

Jeśli telefon jest w trakcie ładowania, należy odłączyć ładowarkę. W przeciwnym razie będzie nadal zużywał prąd!

3) Pozostawienie wodę gotującą się na wolnym powietrzu

Patelnia z pokrywką będzie potrzebowała znacznie mniej czasu na rozgrzanie i zagotowanie. Można też rozważyć ocieplenie garnka filcem (niepalnym). Dzięki temu woda będzie gotować się jeszcze szybciej.

4) Nie konserwować żarówek

Żarówki można wymieniać i czyścić. Ich wymiana pozwala zdecydować się na żarówki energooszczędne, które dadzą Ci taką samą jakość światła i będą działać dłużej. Choć koszt jest wyższy, to oszczędności na rachunku za prąd szybko się zwrócą. Po wymianie żarówek należy również pamiętać o odkurzeniu ich suchą szmatką. Kurz może zmniejszyć ich jasność!

5) Brać długie prysznice

To prawda, że branie prysznica jest bardziej ekonomiczne i przyjazne dla środowiska niż branie kąpieli. Nie oznacza to jednak, że pod prysznicem należy przebywać w nieskończoność. Przynajmniej zakręcaj wodę, gdy jesteś gotowy do namydlenia! W tym samym duchu, zakręcaj wodę podczas zmywania naczyń, jeśli nie płuczesz i nie zostawiaj włączonego kranu podczas szczotkowania.

6) Wyłączenie ogrzewania w ciągu dnia może również wpłynąć na wysokość rachunków za prąd.

Czy wyłączasz grzejniki, gdy wychodzisz do pracy? Choć jest to dobry pomysł, Twoje grzejniki będą musiały zużyć dwa razy więcej energii, aby ponownie się uruchomić i szybko nagrzać do odpowiedniej temperatury. To szybko powiększy Twój rachunek! Lepiej jest zmniejszyć ogrzewanie zamiast całkowicie je wyłączać.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  Jak nauczyć dziecko oszczędzać? Poradnik dla rodziców

7) Zaniedbanie wietrzenia domu wpływa również na rachunki za prąd

Wietrzenie domu jest kluczowe dla możliwości prawidłowego ogrzewania domu. Zdrowe powietrze w pomieszczeniach jest łatwiejsze do ogrzania niż powietrze zanieczyszczone! Dlatego nawet w zimie pamiętaj o tym, aby to robić.

8) Zapomnienie o rozmrożeniu zamrażarki

Nie myśl, że mróz w zamrażarce pomaga w konserwacji żywności. Taki lód nie tylko nie optymalizuje przechowywania żywności, ale również sprawia, że urządzenie zużywa jeszcze więcej energii. Dodatkowo marnuje miejsce na lody i inne mrożone smakołyki… Aby działała prawidłowo, dowiedz się jak ją rozmrażać tutaj.

9) Pozwalanie na ucieczkę ciepła z domu

Jeśli nie uszczelnisz odpowiednio swojego domu i wpuścisz zimno przez małe otwory, wyrzucasz pieniądze przez okno. Nie wahaj się podjąć wszelkich niezbędnych działań, aby zaizolować okna i zainstalować stopkę do drzwi, aby zatrzymać ciepłe powietrze w domu. I oczywiście zadbaj o swoją izolację (podwójne lub potrójne szyby itp.).

10) Niepotrzebne pranie zbyt ciepłych ubrań

Przy skuteczności dzisiejszych detergentów i urządzeń, pranie w temperaturze powyżej 30°C nie jest koniecznie. Jeśli nie potrzebujesz specjalnie dezynfekować ubrań w 60°C, wypierz je w niższej temperaturze. Weź też pod uwagę cykle ekonomiczne, które zazwyczaj wystarczają na codzienne ubrania.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  Jak skutecznie odpieluchować dziecko - praktyczne wskazówki dla rodziców

11) Przegrzanie domu

Może się to wydawać logiczne, ale wiele osób, które boją się zimna, podkręca ogrzewanie, gdy nadchodzi zima. Jednak już jeden stopień mniej może zaoszczędzić do 7% na zużyciu energii. Zamiast więc spędzać zimę w t-shircie, postaw na ciepły sweter i dobre skarpety, aby zapewnić sobie komfortową zimę, ale bez podnoszenia rachunków za prąd! Tutaj zastosowanie termostatu pozwoli na dobrą kontrolę z dokładnością do jednego stopnia i według potrzeb.

12) Pozostawienie otwarte okiennice, gdy jesteś poza domem

Jeśli nie ma cię w ciągu dnia, trzymaj okiennice zamknięte tak bardzo, jak to możliwe, aby zachować ciepło wewnątrz. Ewentualnie rozważ zamknięcie ich po powrocie do domu, aby zmaksymalizować izolację. Dobre grube zasłony zrobią resztę.

Nazywam się Ewelina i za pośrednictwem mojego bloga będę starała się na co dzień pomagać Wam w oszczędzaniu pieniędzy. Mam nadzieję, że spodobają Ci się moje wskazówki wynikające z osobistego doświadczenia i osób z mojego otoczenia. Do zobaczenia wkrótce!

Trendy

Copyright © 2024 - Jak Oszczędzać to strona internetowa, która oferuje porady i wskazówki, jak oszczędzać pieniądze na co dzień. Podziel się najlepszymi wskazówkami z przyjaciółmi na portalach społecznościowych!