Connect with us

Dom

Dlaczego nie powinieneś suszyć prania w środku?

Published

on

Dzisiaj powiem ci, dlaczego nie powinieneś suszyć swoich ubrań w pomieszczeniach zamkniętych. Przypuszczam, że podobnie jak ja, regularnie suszysz swoje ubrania w środku. Jednak niedawno dowiedziałem się, że jest to zdecydowanie szkodliwe dla zdrowia.

Muszę przyznać, że teraz za każdym razem, gdy muszę powiesić ubrania, myślę… Teraz unikam suszenia ich w pomieszczeniach.

Oto dlaczego nie powinieneś suszyć ubrań w domu. Sprawdź to.

1. Zwiększa wilgotność (i to bardzo)

Osobiście dowiedziałem się czegoś ciekawego. Czy wiesz, że tolerowany poziom wilgotności w mieszkaniu lub domu waha się między 40% a 50%

Potwierdzają to badania przeprowadzone w Australii przez Nicka Osborne’a, profesora zdrowia środowiskowego na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii w Sydney. Gdy wieszasz pranie w pomieszczeniu, poziom wilgotności automatycznie wzrasta o 30%! Przez kilka następnych dni utrzymuje się na poziomie 15%. A więc obliczenia są błędne!

Za każdym razem, gdy wieszasz pranie w domu, automatycznie zwiększasz poziom wilgotności w pomieszczeniu o 30%. Nie wspominając o tym, że już wieszamy nasze mokre kurtki, wnosimy nasze mokre buty…

Na tym nie koniec, ponieważ za każdym razem, kiedy gotujemy lub bierzemy prysznic, wytwarzamy wilgoć. Czy wiesz, co mam na myśli? Możesz więc szybko przekroczyć zalecany poziom wilgotności, zwłaszcza jeśli regularnie wieszasz w domu pranie. A dom, w którym poziom wilgotności wynosi ponad 50%, to raj dla roztoczy i pleśni.

2. Rozwijają się w nim pleśnie

Cała ta wilgoć stagnuje i osiada na ścianach i meblach w domu. I tak właśnie rozwija się pleśń. Jak zapewne wiesz, pleśń nie jest dobra dla Twojego zdrowia.

Może powodować wiele problemów z układem oddechowym. Kiedy więc ją zobaczysz, nie wahaj się jej szybko usunąć.

3. Zwiększa ryzyko wystąpienia astmy

Dla osób mających problemy z oddychaniem zwiększona wilgotność powietrza może szybko stać się problemem. Mam na myśli przede wszystkim osoby chore na astmę.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  Wszystko, co trzeba wiedzieć o pompach ciepła powietrze-woda

Wdychanie zarodników pleśni może podrażniać drogi oddechowe i sprzyjać atakom.

4. Sprzyja infekcjom płucnym

Wilgoć może również powodować alergie i choroby układu oddechowego. Dla niektórych osób, które są w grupie ryzyka, nie jest to nieszkodliwe. Nawet jeśli przypadki są na szczęście rzadkie, wilgoć może powodować infekcje płuc. „Każdego roku wielu pacjentów przechodzi przez oddział intensywnej terapii z powodu tego typu infekcji.

Dlatego ważne jest, abyśmy byli świadomi niebezpieczeństw związanych z wilgocią” – mówi David Denning, profesor medycyny i mikologii oraz dyrektor Narodowego Centrum Aspergilozy w Manchesterze.

5. Inne zagrożenia związane z suszeniem ubrań w pomieszczeniach

Suszenie ubrań w domu wiąże się z innymi zagrożeniami. Mniej poważne… Ale równie nieprzyjemne. – Wilgotny dom to zimny dom. Co to oznacza dla ciebie?

Oznacza to, że szybko podkręcisz temperaturę… Nawet jeśli masz w domu odpowiednią temperaturę. Krótko mówiąc… z powodu uczucia wilgoci wydasz więcej pieniędzy na rachunki za prąd lub gaz. Istnieją jednak skuteczne sposoby na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Pomyśl o nich, aby oszczędzać pieniądze każdego dnia! – Wilgotne zapachy… Och te, kiedy zaczynają się wkradać, trudno się ich pozbyć. Szczególnie na ręcznikach!

Suszenie ubrań w domu może pogorszyć problem.

– Roztocza kurzu mogą rozwijać się szybciej. Uwielbiają wilgoć! Jeśli więc w ciągu zimy zacznie się ona zwiększać, możesz być pewien, że będą one rosły w szybkim tempie. Problem polega na tym, że są one odpowiedzialne za alergie i stany zapalne skóry u wielu dorosłych i dzieci. Pierwszym krokiem jest usunięcie wilgoci z domu, aby wyeliminować te inwazyjne insekty.

– Metalowe przedmioty będą szybciej rdzewieć. Mimo że istnieją proste sposoby na usunięcie rdzy, to i tak jest to dużo dodatkowej pracy, której nie potrzebujesz.

– Ponadto możesz odczuwać bóle głowy lub niewyjaśnione zmęczenie… Szczególnie jeśli śpisz w nocy w pokoju, w którym suszysz pranie. Aby uniknąć tych niedogodności, regularnie się wietrz i stosuj kuracje z chlorku magnezu, aby wrócić do formy.

– Jakby tego było mało, kondensacja może pojawić się na oknach, szynach okiennych i w rogach ścian.

Dlaczego lepiej jest wieszać pranie na zewnątrz?

Wieszanie prania na zewnątrz jest nadal najlepszym rozwiązaniem. Jest zdrowy, naturalny i ekonomiczny! Uwierz mi… suszarka kosztuje dużo pieniędzy za prąd. Jeśli masz wybór, wywieś pranie na zewnątrz.

Ale czekaj, to nie wszystko. Wieszanie prania na zewnątrz zwalcza bakterie. Promienie słoneczne emitują promienie ultrafioletowe, które niszczą niektóre organizmy chorobotwórcze. Ponadto mają tendencję do wybielania bielizny. Bardzo praktyczne na prześcieradła! To najlepszy sposób, aby mieć pewność, że twoje pranie nie będzie śmierdziało. Wiem, co powiesz: „nie zawsze ma się wybór”, zwłaszcza gdy na zewnątrz pada deszcz! Oczywiście, że masz rację. Więc…

ZOBACZ RÓWNIEŻ  Energia elektryczna: ile zużywają twoje urządzenia domowe?

Jak suszyć ubrania w domu bez ryzyka? 10 wskazówek

To pytanie zadajemy sobie wszyscy, zwłaszcza zimą! Bo nawet jeśli nie masz balkonu ani ogrodu, zimą nie masz wielkiego wyboru…

Podobnie, kiedy pada deszcz, jak suszysz swoje ubrania? Nie ma 36 rozwiązań! Aby ubrania schły szybciej, muszą być suszone w pomieszczeniach. Jak więc suszyć ubrania bez suszarki bębnowej, a przede wszystkim bez szkody dla zdrowia?

Oto 10 prostych i skutecznych porad dotyczących suszenia ubrań w pomieszczeniach:

1. Wybierz wysoką prędkość wirowania

Im bardziej wydajne jest wirowanie, tym mniej wilgoci pozostaje w ubraniach. Dlatego wybierz maksymalną prędkość wirowania. Skróci to czas suszenia ubrań. Uważaj jednak, ponieważ im większa prędkość wirowania, tym bardziej niszczy pranie, zwłaszcza delikatne.

2. Rozwieszaj pranie rano, przed wyjściem do pracy

Dzięki światłu i cieplejszemu powietrzu temperatura w ciągu dnia jest zawsze nieco wyższa. Dlatego ubrania wyschną szybciej, jeśli powiesisz je rano, przed wyjściem do pracy. Wybierz dobrze wentylowane miejsce i w miarę możliwości z dala od sypialni.

3. Rozmieść ubrania w jak największej odległości od siebie

Celem jest umożliwienie łatwej cyrkulacji powietrza. Jest to niezbędne, jeśli ubrania mają dobrze wyschnąć bez nieprzyjemnych zapachów. Jeżeli nie masz zbyt wiele miejsca w swoim domu lub mieszkaniu, najlepiej jest zrobić kilka małych maszyn.

4. Gdy tylko ubrania będą suche, zdejmij je z wieszaka.

Dzięki temu masz więcej miejsca na te, które są jeszcze mokre. Większe elementy lub grubsze tkaniny będą schły szybciej.

5. Użyj techniki wieszania

Czy masz dużo prania do wysuszenia? Użyj sztuczki z wieszakiem. Co to jest, możesz zapytać? Więcej o tej sztuczce możesz dowiedzieć się tutaj. Wystarczy powiesić ubrania na wieszakach, aby zwolnić miejsce na suszarce. Następnie powieś wieszak na klamkach drzwi lub oparciach krzeseł. Jest to bardzo praktyczne, na przykład w przypadku koszul.

Zobaczysz, że po odłożeniu do suszenia będą znacznie mniej pomarszczone. Używaj także wieszaków na ubrania, aby łatwo je powiesić. Dzięki temu łatwiej jest rozłożyć ubrania. Zapobiega to stykaniu się ubrań i skraca czas suszenia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  Gdzie kupić ekogroszek? Poradnik dla świadomego konsumenta

6. Umieść sznur na ubrania w pomieszczeniu, w którym jest najmniejsza wilgoć

Najlepiej umieścić go w pomieszczeniu z oknem. Dlaczego? Po prostu dlatego, że można je łatwo otworzyć, aby wywietrzyć wilgoć. Pamiętaj, żeby robić to kilka razy dziennie przez 10 minut, aby usunąć wilgoć z pomieszczenia. Ze względu na ryzyko związane z suszeniem ubrań w pomieszczeniach zamkniętych, nie wieszaj ubrań w pokoju dziecka.

Drogi oddechowe dziecka są bardziej wrażliwe niż drogi oddechowe osoby dorosłej. W związku z tym może być bardziej narażona na działanie wysokiej wilgotności powietrza.

7. Unikaj wieszania prania w łazience

Zastanawiasz się, gdzie powiesić pranie w domu? Nie zaleca się wieszania prania w łazience. Ze względu na użytkowanie, pomieszczenie to jest już bardzo wilgotne. Nie ma więc potrzeby jej uzupełniać! Czy to nie ma sensu? Preferuj pomieszczenie o najniższym poziomie wilgotności. Aby się o tym przekonać, zainwestowałem w poręczny higrometr.

8. Umieść sznur na ubrania w pobliżu kaloryfera

Aby ubrania szybciej schły, umieść je obok kaloryfera. Pamiętaj, że nie powiedziałem, że na kaloryferze! Nie rób tego, to bardzo niebezpieczne. Pamiętaj o pozostawieniu co najmniej 20 cm odstępu między suszarką a grzejnikiem.

9. Użyj osuszacza

Aby ograniczyć wilgotność w pomieszczeniu, możesz użyć pochłaniacza wilgoci. Możesz kupić tanią, albo lepiej zrobić własną, korzystając z tego łatwego tutorialu.

10. Wietrz kilka razy dziennie

Najlepszą radą jest jak najczęstsze wietrzenie pomieszczenia, w którym znajduje się pralnia. Zasadą jest wietrzenie pokoju co najmniej dwa razy dziennie przez 15 minut… nawet zimą! Ale jeśli robisz to raz na 2 godziny, to jest jeszcze lepiej. Pamiętaj tylko, żeby zakręcić kaloryfery i włączyć je ponownie po zamknięciu okien.

Nazywam się Ewelina i za pośrednictwem mojego bloga będę starała się na co dzień pomagać Wam w oszczędzaniu pieniędzy. Mam nadzieję, że spodobają Ci się moje wskazówki wynikające z osobistego doświadczenia i osób z mojego otoczenia. Do zobaczenia wkrótce!

Trendy

Copyright © 2024 - Jak Oszczędzać to strona internetowa, która oferuje porady i wskazówki, jak oszczędzać pieniądze na co dzień. Podziel się najlepszymi wskazówkami z przyjaciółmi na portalach społecznościowych!