Connect with us

Dom

9 urządzeń, które należy odłączyć na noc, aby obniżyć rachunek za prąd (i zaoszczędzić pieniądze)

Published

on

Czy widziałeś już swoje ostatnie rachunki za prąd ? Bardzo wzrosła! Naprawdę nadszedł czas, aby znaleźć sposób na to, by trochę zaoszczędzić. Oznacza to odłączenie urządzeń elektrycznych. Zobaczysz, że warto wykonać ten mały gest! W końcu w ciągu roku oszczędzasz co najmniej 250 złotych. Nie mówiąc już o pozytywnym wpływie na planetę. Oto 9 urządzeń elektrycznych, które powinieneś odłączyć od prądu w nocy przed pójściem spać. Sprawdź to z nami:

1. Modem internetowy

W rzeczywistości istnieją dwa dobre powody, by odłączyć modem internetowy. Pierwszym z nich jest ochrona przed falami wifi. Drugi powód to unikanie niepotrzebnego zużycia energii elektrycznej. Dlaczego powinieneś to zrobić? Ponieważ to urządzenie pracuje bez przerwy i jest jednym z najbardziej wymagających energetycznie. Szacuje się, że stanowi to 80 złotych na rocznym rachunku za energię elektryczną. Ale czy potrzebujemy połączenia z Internetem i Wi-Fi, kiedy śpimy? Absolutnie nie! Dlatego możesz zdecydować się na odłączanie urządzenia od prądu co wieczór (ale także podczas weekendowych wyjazdów lub wakacji). Inny pomysł: wybierz najnowocześniejszą skrzynkę u swojego dostawcy. Najnowsze modele zużywają nieco mniej energii. Możesz też zaprogramować skrzynkę tak, by automatycznie wyłączała sieć Wi-Fi w określonych porach dnia lub nocy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  Oto sekretny przycisk do zmywarki: pozwala zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy pod koniec miesiąca

2. Dekoder telewizyjny

Podobnie jak pudełko, dekodery telewizyjne zużywają dużo energii. Nawet jeśli ich nie używasz… W zasadzie do czego go używamy? 4 lub 5 godzin w ciągu dnia. Szacuje się, że przy takim klasycznym wykorzystaniu Orange Live zużywa 165 kWh/rok, czyli 90 złotych. A więc, hop! Zrób mi przyjemność, odcinając zasilanie tego urządzenia, które jest zbyt zachłanne.

3. Ładowarki do telefonów

Kto nie znalazł ładowarki do telefonu komórkowego podłączonej do prądu… bez telefonu na końcu? Odłączasz telefon, ale nie ładowarkę. Wszystko dlatego, że jesteśmy leniwi. Jednak ładowarka, która pozostaje podłączona do prądu, nadal zużywa trochę energii. To oczywiście oznacza trochę mniej niż 2 Zł rocznie na rachunku… Pomnóż to jednak przez liczbę ładowarek, które pozostały na miejscu. W końcu nic cię to nie kosztuje! Zwłaszcza jeśli masz czteroosobową rodzinę. W tym czasie wyjmij też ładowarkę z elektrycznej szczoteczki do zębów, tabletu i zegarka.

4. Konsola do gier

Jak większość urządzeń audiowizualnych, konsole do gier są zawsze podłączone do prądu. Nie używamy ich jednak zbyt często… chyba że jesteśmy zatwardziałymi graczami. Dlaczego więc pozwalać temu urządzeniu pompować energię na darmo? Jeszcze gorzej, jeśli pozostawisz go w stanie czuwania. Może zużywać do 42kWh/rok, czyli 30 złotych wydanych na nic. Jeśli więc masz w domu konsolę PlayStation, Xbox lub Nintendo Switch, pamiętaj o ich odłączeniu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  Nigdy nie stawiaj tych roślin na parapecie, po kilku dniach umrą

5. Telewizor

To największy pożeracz energii w naszych domach. Nie oglądamy go zbyt często, a jednak jest włączony 24 godziny na dobę. W rzeczywistości nawet w trybie czuwania pobiera energię. Najlepiej jest podłączyć go do listwy zasilającej z wyłącznikiem. A kiedy położysz się spać, po prostu naciśnij przycisk. Na przykład telewizor, który pozostaje w stanie czuwania przez 20 godzin dziennie przez cały rok, to dodatkowy koszt od 6 do 15 złotych na rok. Niewiele, możesz zapytać? Może nie. Wyobraź sobie jednak, że cała ta konsumpcja jest pomnożona przez liczbę francuskich gospodarstw domowych. Moglibyśmy zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy!

6. Laptopy i komputery stacjonarne

Czy masz w domu laptopa lub komputer stacjonarny? Nadszedł czas, aby całkowicie odłączyć go od prądu, gdy idziesz spać! Ponieważ nawet w trybie czuwania komputer zużywa energię elektryczną. Pamiętaj, aby przed pójściem spać wyjąć wtyczkę lub ładowarkę. Łatwo jest zaoszczędzić pieniądze i nie wpływa to na wydajność pracy.

7. Drukarka

Czy masz w domu drukarkę? To prawda, że może się przydać do drukowania naszych wskazówek 😉 Ale czy wiesz, że zużywa energię elektryczną nawet w stanie czuwania? Jeśli wtyczka jest podłączona do sieci, a światło jest włączone, to znaczy, że energia jest pompowana na darmo… Zwłaszcza, że jest to urządzenie, które rzadko jest używane na co dzień… Pamiętaj więc o odłączeniu go od prądu, gdy tylko przestaniesz go używać.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  Jak zrobić lukier: poradnik krok po kroku

8. Ekspres do kawy

Dla ułatwienia pozostawiamy podłączone do prądu czajnik, ekspres do kawy, toster i blender. Jednak, jak można się spodziewać, wszystkie te urządzenia zużywają energię nawet wtedy, gdy nie pracują. Sztuką jest użycie gniazda z wyłącznikiem, które włącza i wyłącza wszystkie urządzenia bez konieczności podłączania ich po kolei. W przypadku samego ekspresu do kawy, nie pozostawiając go w stanie czuwania, można zaoszczędzić 8 złotych rocznie.

9. Kuchenka mikrofalowa

Większość kuchenek mikrofalowych ma cyfrowy wyświetlacz czasu. W rezultacie, dopóki urządzenie jest podłączone do gniazdka, zużywa energię za darmo. I to nawet wtedy, gdy jest wyłączone! Jeśli nie potrzebujesz go, pamiętaj, żeby wyłączyć go także na noc. Twój portfel będzie ci wdzięczny! Jakie są całkowite oszczędności? Jeśli zsumujesz wszystkie roczne zużycia, których można by uniknąć, to wyjdzie całkiem sporo. To nie mniej niż 290 złotych rocznie! Obliczeń dokonałem na podstawie najniższego przedziału szacunkowej konsumpcji. Więc warto, prawda?

Nazywam się Ewelina i za pośrednictwem mojego bloga będę starała się na co dzień pomagać Wam w oszczędzaniu pieniędzy. Mam nadzieję, że spodobają Ci się moje wskazówki wynikające z osobistego doświadczenia i osób z mojego otoczenia. Do zobaczenia wkrótce!

Trendy

Copyright © 2024 - Jak Oszczędzać to strona internetowa, która oferuje porady i wskazówki, jak oszczędzać pieniądze na co dzień. Podziel się najlepszymi wskazówkami z przyjaciółmi na portalach społecznościowych!