Connect with us

Dom

Jak inteligentnie ogrzewać dom i oszczędzać pieniądze?

Published

on

Oszczędzanie pieniędzy jest z pewnością jednym z największych problemów w dobie kryzysu energetycznego. Przedstawiliśmy już kilka wskazówek, takich jak przestawienie okien na „tryb zimowy”, ale możesz pójść dalej, wykorzystując ogrzewanie do utrzymania komfortowej temperatury i oszczędzając na rachunkach za energię.

Aby zaoszczędzić na rachunku za gaz, możesz zmniejszyć temperaturę o kilka stopni. Według ekspertów, każdy stopień mniej to średnio 7% oszczędności na rachunkach za ogrzewanie. Jednak ci, którzy nie chcą się ograniczać, mogą skorzystać z innych porad, dzięki którym nie zostaną z niczym na koniec miesiąca.

1. Nie zakrywaj ani nie blokuj grzejnika

Pierwsza wskazówka jest bardzo prosta. Upewnij się tylko, że grzejnik nie jest zasłonięty. Zasłony umieszczone przed włączonym grzejnikiem odbijają ciepło z powrotem do okna, które następnie ucieka, zamiast ogrzewać pomieszczenie. Dlatego tam, gdzie to możliwe, najlepiej jest umieścić zasłony za grzejnikiem lub po jego bokach. Zaleca się również umieszczenie mebli jak najdalej, ponieważ mają one irytujący zwyczaj pochłaniania ciepła, gdy znajdują się w pobliżu punktu grzewczego.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  Jaka jest idealna temperatura w domu?

Zrobiłeś pranie, ale nie chcesz używać suszarki, żeby zaoszczędzić pieniądze? To dobrze. Uważaj jednak, żeby nie suszyć ubrań na kaloryferze. Podobnie jak zasłony, zapobiega to prawidłowemu rozprzestrzenianiu się ciepła w pomieszczeniu.

2. Wykorzystaj ciepło słońca

Innym sposobem, który nic nie kosztuje, a pozwala szybko ogrzać dom lub mieszkanie, jest pozostawienie zasłon i żaluzji otwartych w ciągu dnia, aby wpuścić do środka światło słoneczne i ciepło. Z drugiej strony zaleca się opuszczanie okiennic po zmroku, aby zatrzymać jak najwięcej ciepła zgromadzonego w ciągu dnia.

3. Wietrzenie pomieszczeń

Choć może się to wydawać zaskakujące, aby zaoszczędzić na kosztach ogrzewania, warto codziennie wietrzyć pomieszczenia w domu przez około dziesięć minut. Ma to na celu usunięcie wilgoci i odnowienie powietrza – ciepłe, wilgotne powietrze jest trudniejsze do ogrzania niż zimne, suche. Pamiętaj, żeby po otwarciu okien wyłączyć termostat.

4. Upewnij się, że wszystko jest zamknięte.

Wszystkie te wskazówki są ważne tylko wtedy, gdy wcześniej upewnisz się, że twój dom lub mieszkanie jest hermetycznie zamknięte. Sprawdź, czy nie ma przeciągów przez okna, które nie są odpowiednio zamknięte lub uszczelnione, lub pod drzwiami. Podejmij odpowiednie kroki, wymieniając uszczelkę lub instalując uszczelkę do drzwi. Powinieneś też sprawdzić klapkę dla kota lub szczelinę w skrzynce na listy. Możesz o tym nie myśleć, ale zimne powietrze może dostać się do domu również przez nie.

Nazywam się Ewelina i za pośrednictwem mojego bloga będę starała się na co dzień pomagać Wam w oszczędzaniu pieniędzy. Mam nadzieję, że spodobają Ci się moje wskazówki wynikające z osobistego doświadczenia i osób z mojego otoczenia. Do zobaczenia wkrótce!

Trendy

Copyright © 2024 - Jak Oszczędzać to strona internetowa, która oferuje porady i wskazówki, jak oszczędzać pieniądze na co dzień. Podziel się najlepszymi wskazówkami z przyjaciółmi na portalach społecznościowych!