Connect with us

Dom

Oto sekretny przycisk do zmywarki: pozwala zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy pod koniec miesiąca

Published

on

Jak możesz zaoszczędzić pieniądze, używając zmywarki? Powinieneś wiedzieć, że jest to możliwe… A przede wszystkim nie jest to aż tak skomplikowane! A przy rosnących cenach energii to dobra wiadomość. Oczywiście jestem też zainteresowany ograniczeniem zużycia energii elektrycznej i wody. Zapytałem więc sprzedawcę sprzętu AGD, jak mogę zaoszczędzić pieniądze, kupując zmywarkę.

Opowiedział mi o małym sekretnym przycisku, który pozwala zmniejszyć konsumpcję! Czy wiesz, co mam na myśli? Zaraz ci to wyjaśnię!

Wybierz odpowiedni przycisk na zmywarce

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, aby oszczędzać na co dzień, jest wybór odpowiedniego programu prania! I tu właśnie przydaje się słynny mały magiczny przycisk. Jest to przycisk umożliwiający wybranie trybu „Eco”, w którym naczynia są zmywane w niskiej temperaturze.

Bo czy wiesz, co zużywa najwięcej prądu w zmywarce? Prawidłowa odpowiedź brzmi: temperatura prania. Im gorętsza woda w cyklu prania, tym większe zużycie energii elektrycznej. I odwrotnie, im niższa temperatura programu, tym więcej oszczędzasz. Dlaczego tak jest? Ponieważ zmywarka zużywa 80% energii potrzebnej do podgrzania wody. Aby oszczędzać energię elektryczną, powinieneś wybrać program „Eco”. W tym programie temperatura wody nie przekracza 50°C. Średnia temperatura wynosi od 40 do 45°C. W porównaniu z innymi programami prania jest to znacznie mniej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  Nigdy nie stawiaj tych roślin na parapecie, po kilku dniach umrą

Wszystkie zmywarki, niezależnie od marki, mają ten rodzaj programu ekonomicznego: Bosch, Indesit, Beko, Siemens, Samsung, Whirlpool, Amica, Candy, Electrolux, Miele… Jeśli Twoje naczynia nie są bardzo brudne, wybierz program zmywania w niższej temperaturze (np. 35°C).

Oszczędność energii elektrycznej na poziomie co najmniej 30%.

I trzymaj się kurczowo kapelusza… W rezultacie zużycie energii elektrycznej jest mniejsze o 30 do 45%! Wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk. Nieźle, prawda? W zamian za to cykl prania jest dłuższy. Ponieważ woda jest podgrzewana stopniowo. To również kompensuje niższą temperaturę wody. Ponadto dłuższy cykl ma jeszcze jedną zaletę. Tabletka do zmywarki jest lepiej rozcieńczona… w przeciwieństwie do szybkiego mycia.

Ale uważaj, nie powiedzieliśmy ci jeszcze wszystkiego… Ponieważ musimy być szczerzy. Ten program ekonomiczny nie jest odpowiedni, jeśli masz tłuste naczynia z osadzonym brudem. W takim przypadku najlepiej jest użyć programu o minimalnej temperaturze 60°C. Ale nie martw się. Istnieją inne skuteczne sposoby na oszczędzanie pieniędzy dzięki zmywarce.

4 kolejne wskazówki, jak zaoszczędzić pieniądze na zmywarce

1. Kup energooszczędne urządzenie

Ta wskazówka dotyczy tylko sytuacji, gdy musisz zmienić urządzenie. W takim przypadku powinieneś wybrać taki, który dobrze się sprawuje. Jak możesz to stwierdzić? Przyjrzyj się uważnie etykiecie energetycznej. Jest on obowiązkowy od 1999 roku. Ale nie martw się. Tutaj wyjaśniamy, jak czytać etykiety. Najlepiej wybrać urządzenie z oceną A++.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  Gdzie kupić ekogroszek? Poradnik dla świadomego konsumenta

2. Napełnij prawidłowo zmywarkę

Po rozpoczęciu cyklu prania sprawdź, czy jest ono pełne. Zanim się zapełni lub prawie zapełni, poczekaj z rozpoczęciem programu. Lepiej jest zoptymalizować obciążenie i nie uruchamiać go dla 2 talerzy i 4 nakryć.

Martwisz się, że twoje naczynia nie będą dobrze zmyte? Dzięki tym wskazówkom, jak lepiej załadować zmywarkę, Twoje naczynia będą czyste. Jeśli nadal chcesz uruchomić lekko załadowaną maszynę, użyj przycisku połowy załadunku. Automatycznie dostosowuje program do ilości naczyń. Pozwala to oszczędzać wodę i energię elektryczną.

3. Nie płucz talerzy i naczyń przed włożeniem ich do zmywarki.

Często to robimy: przed włożeniem talerzy do zmywarki zanurzamy je pod wodą. W rzeczywistości 39% z nas myje naczynia przed włożeniem ich do zmywarki. Widzisz, to jest zupełnie niepotrzebne. Nie, nie należy płukać naczyń przed włożeniem ich do zmywarki. Nie tylko marnujesz wodę… Jednak po opłukaniu talerzy mycie jest mniej skuteczne.

Dlaczego tak jest? Ponieważ enzymy zawarte w detergentach są mniej skuteczne na gładkich powierzchniach. Według ekspertów, z którymi rozmawiał Wall Street Journal: „Bez jedzenia enzymy nie mają się do czego przyczepić. I są mniej skuteczne. Zobaczysz, że zaoszczędzisz dużo wody (i pieniędzy)! W końcu mówimy o 22 miliardach litrów wody marnowanych każdego roku z powodu zmywania naczyń metodą płukania wstępnego! Takie są wyniki badania przeprowadzonego przez Finish i francuski instytut badania opinii publicznej IFOP. Co więcej, zaoszczędzisz czas. Po prostu wytrzyj swój talerz do czysta z resztek jedzenia. A resztki wyrzuć do kosza. Następnie włóż je do zmywarki.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  Zaparowane okna? Płyn do mycia naczyń żeby pożegnać się z kondensacją!

Właściwa konserwacja zmywarki

Aby urządzenie było wydajne, musi być dobrze utrzymane. Dzięki temu nie tylko skuteczniej myje naczynia, ale także zużywa mniej energii. Dzięki temu będziesz mógł dłużej korzystać ze swojej maszyny. Pamiętaj więc o regularnym odkamienianiu, zwłaszcza jeśli mieszkasz w regionie, w którym woda jest bardzo twarda.

Dlaczego jest to ważne? Ponieważ jeśli maszyna jest skalowana, podgrzewanie wody trwa dłużej. Wówczas zużywa więcej energii elektrycznej, a Ty widzisz, że Twój rachunek wzrasta! Dobre odkamienianie od czasu do czasu pomoże Ci uniknąć tego problemu. Po prostu użyj białego octu. To najbardziej ekonomiczne i naturalne rozwiązanie do odkamieniania zmywarki! Pamiętaj też o regularnym czyszczeniu filtra i pompy. Jest to ważne, aby utrzymać prawidłowe działanie.

Nazywam się Ewelina i za pośrednictwem mojego bloga będę starała się na co dzień pomagać Wam w oszczędzaniu pieniędzy. Mam nadzieję, że spodobają Ci się moje wskazówki wynikające z osobistego doświadczenia i osób z mojego otoczenia. Do zobaczenia wkrótce!

Trendy

Copyright © 2024 - Jak Oszczędzać to strona internetowa, która oferuje porady i wskazówki, jak oszczędzać pieniądze na co dzień. Podziel się najlepszymi wskazówkami z przyjaciółmi na portalach społecznościowych!