Connect with us

Życie Praktyczne

Jak oszczędzać na jedzeniu?

Published

on

Co jest jedną z największych niespodzianek, kiedy zaczynasz regularnie śledzić swój miesięczny budżet? Zobaczyć, ile pieniędzy wydajemy miesięcznie na jedzenie i picie. W rzeczywistości jest to jedna z kategorii, w których mamy tendencję do nadmiernego wydawania pieniędzy.

Istnieją dwa główne powody takiego stanu rzeczy. Po pierwsze, jedzenie i picie to czynności całkiem społeczne (posiłek z przyjaciółmi, wyjście na drinka lub kawę po pracy…). Ponadto, często mamy tendencję do zmęczenia i lenistwa w gotowaniu… i zwracamy się do najbliższej restauracji typu fast food.

Jest to więc jeden z tych rodzajów wydatków, w których marnujemy najwięcej pieniędzy. A problem w tym, że bardzo mało przyczynia się do naszego długotrwałego szczęścia, a raczej jest impulsywna i nieprzygotowana.

Wystarczy spojrzeć na różnicę między robieniem zakupów na pusty lub pełny żołądek. Wszystko jest kwestią percepcji. W tym artykule znajdziesz najlepsze sposoby na zaoszczędzenie pieniędzy na jedzeniu i piciu, bez konieczności pozbawiania się życia!

W supermarkecie

In this rear view, an unrecognizable woman stands with a shopping cart in front of a shelf full of food in the bread aisle of a grocery store.

1 – Zawsze rób zakupy z listą… i z pełnym żołądkiem. Jeden z najlepszych sposobów na marnowanie pieniędzy w supermarkecie? Iść nie wiedząc dokładnie, czego potrzebujesz i chcesz kupić. Zanim wyjedziesz, przejrzyj lodówkę i szafki, aby zobaczyć, co musisz kupić. A przede wszystkim, jedzcie tuż przed, aby uniknąć rozpieszczania się wszystkimi smakołykami, które napotkacie na swojej drodze…

2 – Szukaj kuponów rabatowych do wykorzystania z wyprzedzeniem. Istnieją dziesiątki stron internetowych z ofertami specjalnymi i kuponami rabatowymi, które można wydrukować lub pokazać w telefonie przy wymeldowaniu. Zapoznaj się z nimi, zanim pójdziesz do supermarketu. Ale Twój czas jest cenny: spędzenie 45 minut na przeszukiwaniu stron internetowych w celu zaoszczędzenia 1 funta na opakowaniu Honey Pops rzadko jest tego warte.

3 – Zastąpienie produktów markowych markami własnymi. Produkty markowe często kosztują (znacznie) więcej, ale w rzeczywistości różnica między nimi a ich odpowiednikami pod marką własną (tj. markami „supermarketowymi”) jest bardzo niewielka. A czasami są nawet idealnie identyczne… Spróbuj zastąpić niektóre marki, do których kupowania jesteś przyzwyczajony, ich tanimi odpowiednikami – gdy pokonasz barierę psychologiczną, możesz być zaskoczony.

4 – Porównaj ceny produktów przed zakupem. Porównanie cen zajmuje tylko kilka sekund, ale może zaoszczędzić Ci sporo pieniędzy w dłuższej perspektywie. Zwróć uwagę na cenę za kilogram, która czasami może być wyższa, nawet jeśli produkty są rzekomo „w ofercie specjalnej”.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  Gdzie znaleźć i kupić karty Pokemon - przegląd najlepszych miejsc

5 – Zamów na dysku lub skorzystaj z czytników. Jeśli masz samochód, zamawianie z Drive to nie tylko oszczędność czasu. Jest to również dobry sposób na codzienne oszczędzanie pieniędzy. O wiele łatwiej jest uniknąć kupowania pod wpływem impulsu, kiedy nie błądzisz po korytarzach, a także możesz śledzić swój koszyk, aby uniknąć niespodzianek przy kasie. To samo dotyczy systemu „skaner/zapeta”, który jest coraz częściej oferowany w supermarketach.

6 – Zawsze patrz na połki krótkiej daty. Dział „krótkie daty” jest teraz moim pierwszym celem, gdy wchodzę do sklepu. Zawiera wszystkie produkty, których termin przydatności do spożycia zbliża się i które nie mogą być już oferowane do sprzedaży w „klasyczny” sposób. Spójrz na to, aby zobaczyć, czy są jakieś produkty na swojej liście, które nie są tam, lub jeśli można zastąpić niektóre z nich z tych krótkoterminowych promocji.

7 – Nie daj się zwieść technikom stosowanym przez supermarkety, aby skłonić Cię do większych wydatków. Nagłówki, które sprawiają, że myślisz, że są promocje, najdroższe produkty umieszczone na wysokości oczu, oferowanie „promocji”, w których produkty są w rzeczywistości droższe w przeliczeniu na kilogramy, oddawanie do dyspozycji ogromnych koszy… Istnieje wiele technik, które supermarkety stosują, aby zachęcić Cię do kupowania większej ilości produktów. Postaraj się zachować zimną krew i trzymać się swojej listy, aby nie zostać zerwanym.

8 – Korzystaj z systemów cashback. Niektóre strony internetowe lub aplikacje, takie jak iGraal.com lub eBuyClub, pozwalają na uzyskanie częściowego zwrotu pieniędzy za zakupy spożywcze. Skumulowane w czasie oszczędności mogą być znaczące.

9 – Unikanie odpadów zaczyna się w supermarkecie – nie w lodówce! Po co kupować całą dietę 6-7 bananów, skoro wystarczą tylko 3? Nawet jeśli cena jest niska, zwracanie uwagi na ilość sprawi ogromną różnicę w marnowaniu żywności i pomoże Ci zaoszczędzić sporo w dłuższej perspektywie.

W kuchni i w domu

Young woman enjoying while smelling her lunch in the kitchen. Copy space.

10 – Planuj swoje posiłki z wyprzedzeniem, korzystając z planu posiłków. To jest coś, co teraz robimy co tydzień w domu. Pisząc listę zakupów, przygotowujemy kalendarz, w którym z góry określamy wszystkie nasze poranne, południowe i wieczorne posiłki na dany tydzień. Oprócz tego, że nie musisz się zastanawiać „co będzie na obiad” każdego wieczoru, jest to sposób na ułatwienie sobie życia i zaoszczędzenie pieniędzy.

11 – Zaadoptuj „gotowanie partiami” / „przygotowywanie posiłków”. Gotowanie posiłków z wyprzedzeniem może wydawać się pracochłonne i skomplikowane. Ale wręcz przeciwnie. Plan posiłków to sposób na uproszczenie sobie życia i zaoszczędzenie pieniędzy! Zamiast spędzać 20-30 minut dziennie gotując posiłki wieczorne i obiadowe (lub wychodząc je kupować… i marnując jeszcze więcej pieniędzy), odłóż na bok 2 godziny w niedzielę, aby ugotować wszystkie posiłki na tydzień z wyprzedzeniem i przechowywać je w tupperware. Jest to jedna z najważniejszych rzeczy, jakie możesz zrobić, szukając sposobów na zaoszczędzenie na jedzeniu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  Jak chronić swój pokój hotelowy przed złodziejami? Umieść ten przedmiot za drzwiami

12 – Zamień napoje gazowane na wodę gazowaną. Tak, przyznaję się: uwielbiam sodę. To chyba jeden z wydatków, nad którymi mam największe problemy z kontrolą. Ale udało mi się ograniczyć moje spożycie (znacznie) poprzez zastąpienie napojów gazowanych wodą gazowaną i zmuszanie się do kupowania nie więcej niż jednej butelki tygodniowo. Poza korzyściami zdrowotnymi, Twój budżet również Ci podziękuje.

13 – Ustal swój budżet na jedzenie z wyprzedzeniem – i trzymaj się go. Powinieneś odkładać co miesiąc w swoim budżecie określoną kwotę pieniędzy na zakupy spożywcze (nie licząc jedzenia na mieście) i trzymać się jej, nawet jeśli będziesz musiał dokonać pewnych poświęceń. Jak możesz „wydawać mniej” podczas zakupów, jeśli nawet nie wiesz, ile wydajesz?

14 – Zapomnij o gotowych posiłkach – gotuj! Poza tym, że są niezdrowe, przetworzona żywność i gotowe posiłki zwykle kosztują o wiele więcej, niż gdybyś po prostu ugotował je sam. Ponieważ wiele posiłków w podróży to dania z makaronu lub sałatki, są one szczególnie łatwe do odtworzenia.

15 – Należy rozważyć zamrożenie. Jeśli chodzi o oszczędzanie pieniędzy na jedzeniu, zamrażarka jest twoim najlepszym przyjacielem. Jeśli znajdziesz w supermarkecie specjalne lub krótkie daktyle, których nie planujesz zjeść od razu, zamroź je. To samo dotyczy resztek, których nie jesteś pewien, czy zjesz: zamiast czekać, aż będzie za późno i je wyrzucać, włóż je do zamrażarki.

16 – Zorganizuj „noc resztek”. Nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale wyrzucanie resztek jedzenia to także wyrzucanie pieniędzy. Raz w tygodniu zaplanuj kolację, na której dokończysz resztki z całego tygodnia. Aby uczynić ten pomysł jeszcze bardziej zabawnym, możesz nawet do nich powrócić: ugotować nowy sos do makaronu, stworzyć własną mieszankę sałat…

Jedzenie na mieście

Two young women at a lunch in a restaurant

17 – Przechowuj żywność w lodówce i zamrażarce na „nagłe wypadki”. Czy zbyt często jesz poza domem? Jednym z najlepszych sposobów na ograniczenie się jest przygotowanie się na sytuacje kryzysowe związane z żywnością. W szczególności po to, by uniknąć sytuacji „och, jestem tak leniwy, by gotować… a może coś zamówimy?”. Twoje specjalne „leniwe” danie powinno być przepisem, który szczególnie lubisz: cheeseburgery, mrożone pizze, kuskus lub paella… I choć gotowe posiłki z pewnością nie są zdrowe, pamiętaj, że ma to być tylko rozwiązanie okazjonalne. A zresztą, fast food pewnie nie byłby dużo lepszy…

18 – Przestań jeść na mieście w porze każdego lunchu. Jednym z najlepszych sposobów na marnowanie pieniędzy jest codzienne kupowanie lunchu na zewnątrz. Naprawdę: marnujesz setki, a nawet tysiące euro miesięcznie, jedząc na mieście zamiast przynosić swoje tupperware. Zamiast jeść lunch w restauracji z ulubionymi kolegami, spotkaj się z nimi w parku lub kawiarni, aby zjeść razem. Może nawet sprawisz, że niektóre z nich będą zazdrosne…

ZOBACZ RÓWNIEŻ  Kiedy jest najlepszy czas na zakup biletu lotniczego?

19 – Odtwórz swoje ulubione menu z fast foodu… w domu. Czy jesteś na skraju pójścia do McDonald’s, ponieważ jesteś tak zdesperowany na McChicken? A może zamiast tego ugotować je samemu? W dzisiejszych czasach można znaleźć prawie każdą restaurację lub fast food przepis online, w znacznie niższej cenie.

20 – Nie bierz menu. Jeśli zamawiasz na wynos, po prostu wyjmij swoje danie lub kanapkę z menu. Upieczenie kilku chipsów i nalanie sobie szklanki wody sodowej zajmie Ci tylko kilka minut – i będzie Cię kosztować o wiele mniej.

21 – Zabierz ze sobą kawę, zamiast ją kupować. Jednym z najlepszych sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy bez konieczności rezygnacji z codziennej kawy jest przygotowanie własnej filiżanki w domu, a następnie zabranie jej do pracy (w termosie lub w inny sposób). Biorąc pod uwagę średnią cenę jednej kawy, codzienne kupowanie kawy zamiast robienia jej samemu będzie Cię kosztować około 568 funtów rocznie.

22 – Jeśli musisz jeść na mieście, korzystaj ze zniżek. Zanim wybierzesz się do restauracji, sprawdź strony z rabatami, aby skorzystać z oferty lokalnych restauracji w niskich cenach. Poza zniżkami na rezerwacje, często można znaleźć oferty na ich stronie internetowej lub za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

23 – Planuj wyjścia z przyjaciółmi inne niż do restauracji. Jeśli masz tendencję do jedzenia na mieście zbyt wiele w weekendy lub w dni powszednie z przyjaciółmi, dlaczego nie zaprosić ich do siebie zamiast tego i zaoferować przynieść ich ulubione danie? A może zorganizować imprezę po kolacji? Jest wiele zajęć, które są równie zabawne, a przy tym znacznie tańsze.

24 – Wybieraj napoje bezalkoholowe. Picie alkoholu jest często bardziej gestem towarzyskim niż czymkolwiek innym. Alkohol to tak naprawdę tylko wymówka: wybierając drinka bezalkoholowego, gdy wychodzisz z domu, nie tylko będziesz się równie dobrze bawić, ale także pomożesz swojemu portfelowi i zdrowiu. Oczywiście, nie chodzi o całkowity zakaz picia, ale podjęcie wysiłku, nawet jeśli tylko raz na jakiś czas, już wprowadzi cię na właściwą drogę.

25 – Usuń z telefonu aplikacje związane z dostawami. Poza zasięgiem wzroku, poza zasięgiem umysłu. Zamawianie jedzenia online jest teraz (zbyt) łatwe dzięki aplikacjom mobilnym i automatycznej rejestracji karty. Usuwaj je systematycznie, aby nie dać się skusić ponownie.

Nazywam się Ewelina i za pośrednictwem mojego bloga będę starała się na co dzień pomagać Wam w oszczędzaniu pieniędzy. Mam nadzieję, że spodobają Ci się moje wskazówki wynikające z osobistego doświadczenia i osób z mojego otoczenia. Do zobaczenia wkrótce!

Trendy

Copyright © 2024 - Jak Oszczędzać to strona internetowa, która oferuje porady i wskazówki, jak oszczędzać pieniądze na co dzień. Podziel się najlepszymi wskazówkami z przyjaciółmi na portalach społecznościowych!